Prof. Dr. Zekeriya Beyaz
Anasayfa >> Makaleler >> Kumar ve şans oyunları

"İslam ileri, Müslümanlar neden geri?"

Kumar ve şans oyunları


Kumar ve şans oyunları

Kur’an-ı Kerim kumar oynamayı kesin bir şekilde yasaklamıştır. Günümüzde çok fazla oynanan toto, sayısal loto, iddia, at yarışı gibi birçok şans oyunu vardır. Peki bu şans oyunları da kumardan sayılır mı?

Bilindiği gibi Kur’an-ı Kerim kumar oynamayı kesin olarak yasak kılmıştır. Günümüzde oynanan birçok şans oyunu vardır, toto, sayısal loto, iddia, at yarışları ve Milli Piyango gibi..

Okuyucularımızdan sık sık soru gelir:

- Bu şans oyunları kumar hükmüne girer mi?

- Bu şans oyunlarından kazanılan para ile hayır yapılır mı?

- Bu parayı kendimiz ihtiyaçlarımıza harcasak, çocuklarımıza o para ile gıda maddesi alıp yedirsek helal olur mu?

Kumar neden haram?

Önce kumarın ne olduğunu ve İslam'ın neden haram kıldığını özetleyelim:
Kumar genel tarifi ile, şans oyunudur. Haramlık sebebi ise, sadece onun şekli ile ilgili değildir.
Kumarın asıl yasaklanış sebebi, onun insan aklının yerine kumar aletinin tesadüfüne bağlanması, bunun bir ruhsal hastalık meydana getirmesi, kişinin elindeki parasını hiç yere kaybetmesi, böylece çocuklarının rızkını başkalarına kaptırmasıdır.

Gerçekten de, kumar insanlarda bir psikolojik tutku ve hastalık meydana getirmektedir.
Kumarcı, ailesinin ve çocuklarının rızkını kumarda kaybederek onları perişan etmektedir.
Ve kumarcılar çalışıp terlemeden kazanmayı, oyun arkadaşlarının cebindeki paraya göz dikmeyi, onu ele geçirmek için yanıp yakılmayı normal saymaktadırlar. Halbuki bu davranışlar birer ahlaki zaaftırlar...
Kısacası, kumar insanlar için maddeten ve manen zararlıdır. İslam da o nedenle haram kılmıştır.

Şans oyunları kumar mı?

Günümüzde oynanan şans oyunları da hiç şüphesiz kumar hükmüne girerler. Sayısal, iddia ve benzeri oyunlar kumarın bütün özelliklerini taşımaktadır. Vatandaşlar bu oyunları oynamak için, rızıklarını ona yatırmak için uzun kuyruklar oluşturuyorlar. Çalışmadan kazanma gibi kötü bir huyu içlerine sindiriyorlar ve de bunu psikolojik bir tutku ve takıntı haline getiriyorlar. Dolayısıyla da zararlı bir eylemi, kumar eylemini işliyorlar, haram fiil gerçekleştiriyorlar. Hele o at yarışları, yuvaları yıkıyor, aile ocaklarını söndürüyor, insanları bunalıma sokuyor.

Eski dönemlerde Milli Piyango ayda bir çekilirdi, özellikle yılbaşılarında yoğunlaşılırdı, ayda yılda bir bilet almak kumarın zararlarını meydana getirmezdi. Dolayısıyla ona tam kumar gözüyle bakılmazdı. Ama, şimdi Milli Piyango da diğer şans oyunları gibi zararlı hale gelmiştir. Ayda üç kez çekiliyor, seri biletler alınarak, aynen kumar gibi para yatırılıyor, yine çalışmadan kazanma ve yine psikolojik rahatsızlık söz konusu olmaya başlıyor. Dolayısıyla Milli Piyango da kumar hükmüne girmiş bulunuyor.

Sonuç olarak bugün Türkiye’deki paralı şans oyunlarının hepsine birden kumar oyunu hükmünü vermek yanlış olmaz.

Kumar parası helal değil

Kumar oynamak haram olduğu gibi, kumardan kazanılan paralar da helal değildir. Kumar paralarını yemek, aileye ve çocuklara yedirmek caiz olmaz. Ancak aile ve çocuklar onu bilmeden yerlerse, onlara vebal olmaz. Kumar paraları ile hayır kurumlarına ve fakirlere yardım yapılabilir ama ondan sevap beklemek doğru olmaz. En doğrusu, kumarın her türlüsünden uzak durmak, kumar hastalığına yakalanmamaktır. Helal kazancımızı ne diye haram olan kumara verelim?

Çalışmadan, terlemeden büyük paralar elde etmeyi nasıl içimize sindirelim? Bu ahlaki bir zafiyet olmaz mı? Çalışalım, terleyelim, üretelim ve de kazanalım, gönül rahatlığı ile de harcayalım, yiyelim ve yedirelim..

Beyaz Hocanın'ın Tüm KitaplarıSatın almak için www.sancakyayinlari.com'u ziyaret ediniz!